nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


25. 9. Dějepisná exkurze v muzeu T. G. M. Rakovník

  9. třída společně se zájemci z 8. třídy se ve středu 25. září vypravila s paní učitelkou Hrůzovou do rakovnického muzea na výstavu „Někomu život, někomu smrt“. Výstava se konala u příležitosti 70. výročí operace Anthropoid.
  Do Rakovníka jsme přicestovali vlakem. Na Husově náměstí se všichni shromáždili okolo paní učitelky, která objasnila okolnosti atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Teprve poté se naše skupina odebrala do muzea. Expozice byla umístěna v jedné místnosti, kde organizátoři zpřístupnili zajímavé články o 2. světové válce. Texty doplňovaly informace, které nám paní učitelka předtím sdělila.
  Mně osobně se exkurze moc líbila. Kdybychom nemuseli jít na vlak, klidně bychom poslouchali paní učitelku ještě déle, protože to bylo opravdu zajímavé. STRUČNÝ POPIS ATENTÁTU:
  Atentát na R. Heydricha se uskutečnil 27. května 1942 v Praze. Českoslovenští hrdinové Jozef Gabčík a Jan Kubiš měli za úkol zlikvidovat třetího nejmocnějšího muže SS. Jakmile Heydrichovo auto vjelo do prudké zatáčky, vytáhl Gabčík samopal, ale ten se zasekl. Heydrich nařídil zastavit, což se mu stalo osudným, protože v tu chvíli vytáhl Kubiš granát a hodil ho na auto. Heydrich nezemřel na místě, nýbrž v nemocnici Na Bulovce na otravu krve. Atentátníci zemřeli
v úkrytu v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se zastřelili, protože nechtěli být zajati nacisty.

Napsal Milan Ondič, VIII. třída