nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


3. 2. exkurze na výstavu minerálů v Praze

Ne každý den má člověk příležitost prohlédnout si sbírku prvotřídních minerálů. Jedenáct zájemců (většinou žáci z 9. třídy) tuto možnost využilo díky paní učitelce Knappové, s níž odcestovali do Prahy na pozoruhodnou výstavu Mineralia. Nejde však jen o výstavu jako takovou, ale i o největší obchod s minerály ve střední Evropě. Na ploše 1300 metrů čtverečných je zájemcům nabízeno velké množství zcela ojedinělých exponátů z celého světa.

Kdo se s paní učitelkou do Prahy vypravil, musel si přivstat, protože se odjíždělo vlakem v půl sedmé. Nikomu to ale nevadilo a každý se do hlavního města těšil. V Praze jsme byli za necelé tři hodiny. Nejprve jsme zašli na Václavské náměstí a zastavili se u pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce. Tento neokázalý pomník je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Z Václavského náměstí se naše skupina přesunula do budovy naproti Masarykovu nádraží, kde se konala zmíněná výstava minerálů. Budova měla tři patra. Do třetího patra jsme směli vstoupit pod slibem, že se budeme chovat vzorně. Pořadatelé asi nemají dobré zkušenosti s žákovskými exkurzemi. Byla zde dokonce i místnost, kam se registrované osoby dostaly jen na otisk prstu.

Téměř všechny vystavované exponáty byly prodejné, ovšem za nám nepřístupné ceny. Za nejdražší kousek bychom museli zaplatit 1 600 000 Kč! Tak jsme se jen kochali krásou minerálů a peněženky nechali odpočívat. Výstava ale stála za to, nikde jinde v České republice bychom takovou nabídku pod jednou střechou nenašli! Proto děkujeme paní učitelce Knappové, že nás na tuto výstavu vzala.

Napsal Václav Hron, IX. třída