nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


13. 1. Klub mladého diváka: Divadlo V Dlouhé – Lhář

  Další výlet Klubu mladého diváka se uskutečnil v pondělí 13. ledna 2014. Tentokrát jsme se seznámili s pražskými židovskými synagogami a zhlédli představení „Lhář“ v Divadle V Dlouhé.
  Synagogami a Starým židovským hřbitovem nás provázel starší průvodce, který mluvil o zajímavé židovské historii. Trošku nám vadilo, že jsme neměli více času projít si celé prostory synagog.
  Nejdříve jsme si prohlédli Maiselovu synagogu, kde byly k vidění koruny na Tóru a model ghetta, a poté navštívili synagogu Pinkasovu, na jejíchž stěnách bývala napsána jména českých a moravských Židů, zavražděných v koncentračních táborech. Oběti holocaustu připomíná rovněž stálá expozice dětských kreseb z koncentračního tábora Terezín. Nedaleko Pinkasovy synagogy stojí Starý židovský hřbitov, kde se nachází téměř 12 000 náhrobních kamenů. Zajímavé je, že kvůli nedostatku místa na hřbitově byli Židé pohřbíváni do několika vrstev nad sebou. Na tomto místě je pochován i slavný rabi Löw (zemřel roku 1609), který podle pověsti vytvořil umělou bytost – Golema. Jsou zde však pohřbeni i jiní významní pražští Židé, například primas Židovského města pražského Mordechaj Maisel.
  V těsném sousedství Starého židovského hřbitova se nachází Klausová synagoga. Ale pozor, nejmenuje se podle pravicového exprezidenta ČR Václava Klause, jak by se mohlo zdát! Její název je odvozen z německého slova „Klaus“ ve významu „malá budova“. Zde jsme mohli mimo jiné spatřit i originál židovské Tóry (židovská náboženská kniha).
  Nedaleko od Klausové synagogy je Obřadní síň, kde jsme se dozvěděli podrobnosti o pohřbívání Židů. Po chvilce chůze jsme se pak dostali před nejstarší pražskou synagogu - Staronovou. Jelikož je stále činná, museli mít chlapci na hlavě nějakou pokrývku. Většina z nás si vybrala modrou jarmulku, kterou jsme si pak mohli odnést na památku domů. Ke Staronové synagoze se váže i řada pověstí. Jedna z nich praví, že zde rabi Löw uložil na půdě svého Golema. Poslední synagogou, kterou jsme v Praze navštívili, byla Španělská synagoga. Je postavena v maurském slohu a slouží k pořádání koncertů.
  Po krátkém občerstvení v McDonaldu‎ jsme se přesunuli do Divadla V Dlouhé, abychom zde zhlédli představení „Lhář“ od Carla Goldoniho. Hlavní roli ztvárnil Jan Vondráček, který za postavu Lelia získal Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku.   Co dodat na závěr? Výlet se zdařil a představení se nám také líbilo. Už se moc těšíme na další, tentokrát březnový.

Napsali: Milan Ondič a Roman Jaroš, VIII. třída