nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


19. 4. Exkurze po pražských památkách: 5. a 7. tř.

  Již od čtvrté třídy jsou ve školním vzdělávacím programu dějiny české země. Opakovaně se setkáváme s informacemi o Praze, zejména o Hradě, Karlově mostě, Vyšehradě a dalších známých místech naší historie. Rozhodli jsme se proto do výuky praktickou prohlídku těchto nejznámějších památek zařadit a do Prahy jsme vyrazili s pátou a sedmou třídou.
  Prohlídku jsme začali na Pražském hradě, prošli všechna tři nádvoří, pojmenovali jsme si budovy celého komplexu, navštívili gotický chrám sv. Víta i románskou baziliku sv. Jiří, zhlédli Starý královský palác (hlavně Vladislavský sál a přilehlé schodiště), snažili jsme se také nakouknout do Zlaté uličky, ale ta byla bohužel ještě uzavřená (probíhá generální rekonstrukce) a my se nedostali ani na její začátek. Vrátili jsme se tedy přes první nádvoří do Královské zahrady a došli k Letohrádku královny Anny.
  Poté jsme následovali naše slavné panovníky a vydali se Královskou cestou – v Nerudově ulici jsme si prohlédli některá domovní znamení, prošli se po Karlově mostě, přešli Staroměstské náměstí a došli k Prašné bráně.
  Autobus na nás u Masarykova nádraží už čekal a převezl nás na Vyšehrad. Prohlídku Vyšehradského parku jsme začali na Slavíně – hřbitově slavných, pokračovali u románské baziliky sv. Petra a Pavla a zakončili na hradbách, odkud bylo vidět na Vltavu i na zbytky raně středověkého hradiště.
  Den to byl vskutku náročný, naplněný programem až do poslední chvíle a velmi slunečný. Kromě polední tradiční pauzy u MacDonaldu nebyl prostor pro rozchod ani velké nákupy. Hodně nás zdržovaly davy dychtivých zahraničních turistů, kterých byl hlavně Hrad plný. Praha je město, které má památek mnoho, a proto máme stále co prozkoumávat.

E. Konířová

Postřehy žáků

  Přípravy na exkurzi začaly, ve škole jsme četli texty o Praze a jejích památkách. Paní učitelka vybírala peníze na exkurzi a psali jsme si např., že si máme vzít svačinu, pevnou obuv atd. Doma jsme si připravili batůžky, svačiny a pití. Je ráno, čekáme na autobus.
  Když autobus přijel, první nastoupili sedmáci a potom my.Vyjeli jsme a po nějaké době jsme dojeli do Prahy.
  Blížíme se k Hradu a paní učitelka Šiková nám u různých památek vyprávěla, jak vznikly, kdo je postavil a tak dále. Vstoupili jsme hlavní bránou na 1. nádvoří, kde bylo spoustu a spoustu lidí, potom jsme šli Matyášovou bránou na další nádvoří, kde stála nádherná a snad nejúžasnější památka v ČR, byl to chrám sv. Víta.Paní učitelka Konířová zašla pro lístky do chrámu a my jsme na ni čekali. Když paní učitelka přišla, šli jsme do chrámu. Tam to bylo tak obrovské, že si člověk myslel, že je malý červíček. Byla tam např. socha sv. Jana Nepomuckého a hroby českých knížat a králů. Vyšli jsme na další nádvoří, kde byla socha sv. Jiří na drakovi. Potom jsme třeba prošli Vladislavský sál nebo Ústav šlechtičen neboli Rožmberský palác. Potom jsme chtěli jít do Zlaté uličky, ale byla zavřená, protože ji opravovali. Dále jsme šli do Královské zahrady. Tam to bylo též moc krásné, tentokrát ve stylu Baroka. Byly tam tulipány, krásně posekané keře, ale nejvíce mně na zahradě zaujala zpívající fontána. Na první pohled vypadala jako obyčejná fontána. Ale když jste k ní přiložili ucho, slyšeli jste takovou píseň z kapek vody. Pak jsme šli Královskou cestou ve které jsme viděli např. Prašnou bránu nebo Staroměstské náměstí s orlojem ve kterém zrovna nejezdili panáčkové. Potom jsme šli do Mcdonaldu, kde jsme si něco koupili. Pak jsme nastoupili do autobusu a jeli na Vyšehrad. Tedy nejprve na hřbitov Slavín na Vyšehradě. Než jsme vešli, paní učitelka Šiková řekla:"Potichu, je to hřbitov"! a vešli jsme. Viděli jsme hroby slavných českých osobností např.Božena Němcová, Bedřich Smetana, Jan Neruda, Milada Horáková, Antonín Dvořák a Waldemar Matuška. Potom jsme šli do kostela sv. Petra a Pavla v románském stylu. Bylo to tam také moc krásné, poté co jsme si to tam prohlédli, šli jsme si koupit suvenýr. Pak jsme šli do vyšehradského parku, kde bylo také dosti turistů. Potom jsme šli k hradbám na kopci, odkud podle pověsti skočil Šemík. Dole pod kopcem byli ještě vidět zbytky tehdejšího hradu. Pak jsme si koupili zmrzku a šli jsme k autobusu.
  Jeli jsme docela dlouho, až jsme dojeli do Jesenice.
  Byl to moc krásný výlet. Akorát že na Pražském hradě bylo opravdu hodně lidí, což pěkný výlet za památkami nezkazilo, takže výlet do Prahy moc doporučuji.

Milan Ondič (5. tř.)

Schwarzenberský palác

Socha T. G. M. na Hradčanském náměstí

Pražský hrad

Letohrádek královny Anny

Vyšehrad