nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


7. 9. Exkurze do plzeňského pivovaru a na výstavu Země krásná neznámá

    V pátek 7. září se na vlakovém nádraží v Jesenici sešly obě „devítky“ a sedmá třída spolu se svými učiteli. Cílem jejich cesty byla exkurze do plzeňského pivovaru a výstava Země krásná neznámá.
    Nejprve jsme přijeli do Blatna a po necelé hodině čekání na další spoj pokračovali v cestě do Plzně. Do této metropole západních Čech jsme dorazili zhruba za dvě hodiny. V deset hodin měla začít prohlídka proslulého plzeňského pivovaru, na kterou se každý těšil.
    V areálu nás přivítala sympatická průvodkyně. Po krátkém úvodu jsme zhlédli film o historii společnosti Plzeňský Prazdroj a poté se odebrali ke speciálnímu pivovarskému autobusu, který nás dopravil ke stáčírně. Před námi se odehrával proces vymývání lahví a jejich následného plnění pivy Gambrinus, Pilsner Urquell, Radegast a Velkopopovický Kozel. Nová lahvovna s kapacitou
60 000 lahví za hodinu patří mezi nejmodernější v Evropě.
    Srdcem pivovaru je varna, kde se z chmele, ječmene, kvasinek a vody vyrábí pivo. Varnou jsme prošli do ležáckých sklepů, kde jsme se dozvěděli o výrobě sudů a učitelé dostali ochutnat pivo. To už se však naše exkurze chýlila ke konci. Rozloučili jsme se s paní průvodkyní a přesunuli se na výstavu pod širým nebem s názvem Země krásná neznámá.
    Unikátní výstava obsahuje 120 velkoformátových fotografií francouzského fotografa Yanna Arthus-Bertranda , které ukazují celou planetu ve všech jejích přirozených, ale i člověkem změněných podobách. Škoda, že ne všichni věnovali snímkům pozornost, kterou si určitě zaslouží. Po krátkém rozchodu jsme se odebrali na nádraží. Protože jsme zde neviděli sedmou třídu, začali jsme se o své mladší spolužáky strachovat. Ukázalo se však, že pan učitel Knapp posadil své žáky do vlaku, který sice odjel, naštěstí ale jen na odstavnou kolej. I tak to byl pro mnohé z nás veliký zážitek.
    Nic mimořádného nás při návratu domů už nepotkalo. Myslím si, že se nenašel nikdo, komu by se výlet do Plzně nelíbil.

Napsala Monika Procházková, VIII.A