nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


8. 10. exkurze na výstavu Tutanchamon - jeho hrobka a poklady

„Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“

  Právě tak zněl název pražské výstavy, na kterou se jeli 8. října podívat zájemci ze ZŠ a MŠ Jesenice. Sraz byl v 7:45 před školou, odjezd v 7:55.
  Cesta do hlavního města ubíhala v naučném duchu, protože paní učitelka Hrůzová nám zasvěceně vyprávěla o mnohých zajímavých místech, například břevnovském hostinci U Kaštanu, kde se před 135 lety (7. dubna 1878) konal ustavující sjezd sociální demokracie, nebo o Strahovském klášteře, jehož součástí je slavná Strahovská knihovna a obrazárna. Hlavním cílem však byla zmíněná výstava „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“, a tak když jsme dorazili na místo, šly nám paní učitelky Hrůzová, Šiková a Konířová neprodleně koupit vstupenky.
  Vstoupili jsme do místnosti, a jako bychom se ocitli v útrobách obrovské pokladnice. Spoustě zlatých předmětů samozřejmě vévodila posmrtná schránka faraona Tutanchamona, jedné
z nejtajuplnějších postav egyptské historie. Jako syn božského krále Achnatona se Tutanchamon stal faraonem již ve věku osmi let, zemřel však za nevyjasněných okolností o pouhých deset let později. Jeho nástupci vymazali jeho jméno ze všech pomníků, takže nefiguroval na žádném seznamu králů a upadl v zapomnění. Po téměř tři a půl tisíciletí odpočíval v Údolí králů, dokud jeho hrobku neobjevil britský archeolog a egyptolog Howard Carter.
  Informace o jednotlivých exponátech nám zprostředkovávala moderní technologie – sluchátka
s ovladačem, z něhož po stisknutí příslušného čísla a tlačítka PLAY zněl namluvený text. Procházeli jsme jednotlivými úseky fascinující výstavy a poslouchali vyprávění o objevu Howarda Cartera, soše Tutanchamona, života podél Nilu. Po prohlídce úžasných replik jsme v oddělených kinosálech zhlédli dva pozoruhodné filmy: první o panovníku Amenhotepovi IV. (Achnatonovi) a jeho manželce Nefertiti, druhý o Howardu Cartrovi a jeho nelehkém hledání.
  Výstava opravdu stála za to. Ještě cestou k autobusu jsme probírali nabyté dojmy. Autobus nás poté odvezl k letenskému McDonaldu, který stojí vedle stadionu FC Sparta. Tam se všichni najedli před zpáteční cestou domů. Do Jesenice jsme se vrátili před 15. hodinou. Chci moc poděkovat paním učitelkám Šikové, Hrůzové a Konířové, že pro nás tento výlet uspořádaly.

Napsal: Roman Jaroš, VIII. třída