nápis zš jesenice ...Vás vítá na svých stránkách                                    první stupeň základní školy     keř :-)     zadní část budovy  
Hlavní nabídka
Úvod
Škola
  O škole
  Výroční zpráva
  Školská rada
  Školní řád
  Školní rok
  Žádosti ke stažení
  Projekty
  EVVO
  Tělocvična
  Učebny
Zaměstnanci
Žáci
  Úspěchy žáků
  Zájmové kroužky
  Fota tříd
  Rozvrhy tříd
  Sport. rekordy
  Práce žáků
Soutěže
  Hrabík
  Šplh na tyči
  Přírodovědné s.
  Zelená stezka
  Zlatá kulička
Ostatní
  Exkurze
  Foto školy
  Jeseníček
  Jídelníček
  Karneval
  Kultura
  Projektové dny
  Sport
Školní družina
  O školní družině
  Vnitřní řád šk. družiny
  Exkurze a výlety
  Projekty
Mateřská škola


Jsme zelená firma

Super Nature


25. – 27. 9. Projekt environmentální výchovy
Expedice 4P Vlašim: 7. tř.

Středa 25. 9.

  Ve středu 25. září se téměř kompletní sedmá třída vypravila brzy ráno vlakem na dalekou cestu do Vlašimi. Pod vedením paní učitelky Knappové a paní učitelky Šikové nám začala druhá fáze expedice 4P. První dvě P jsme odhalili v květnu (přemýšlej a prožij) , další dvě nás čekali nyní.
  Hned po příjezdu do Vlašimi jsme se ubytovali a těšili se na náš první program. Vše se hned na začátku začalo odvíjet od dopisu napsaného tajemným S. T. Dopis nám oznamoval, že nás čeká přesun vlakem do Lhotky Veselky. Expedice je expedice, a tak jsme vyrazili. Ve Lhotce Veselce jsme vystoupili a otevřeli obálku č. 1 (obálky byly přiloženy k dopisu od S. T.). Dle pokynu mělo být naším prvním úkolem konání dobrých skutků. No a podobné úkoly jsme plnili i nadále, jak jsme postupně otevírali všechny obálky. Naše putování skončilo na jakési farmě, kde jsme se rozdělili do skupin podle následujících činností:
  • dojení krav (s návazností na hlídání malé Marie Anny),
  • rozdělávání ohně (původně bez sirek, nakonec se sirkami),
  • sbírání vajec (na nich jsme si následně pochutnali, stejně jako na domácím sýru a opečeném rohlíku),
  • „prohlídka“ strojů.
  Spokojení z úspěšně završené akce jsme se vraceli zpět – nejprve pěšky do vesničky jménem Milovanice a odtud autobusem do Vlašimi. Odměnou nám byl dobrý pocit ze splněných úkolů a také pšenice, kterou prý budeme zítra potřebovat. Navíc nám vedoucí odtajnili jedno P – pamatuj! První den byl krásný, leč poněkud vyčerpávající.

Napsala Barbora Svatoňová

Čtvrtek 26. 9.

  Ráno jsme vstali, vyčistili si zuby a posnídali Anetinu barevnou bábovku. Všichni, kteří bábovku ochutnali, se shodli, že byla dobrá. V té době se také našel další dopis od záhadného S. T. Byl zastrčen pod koberečkem přede dveřmi a stálo v něm, že máme ve skupinkách upéct chléb, jak to dělávali naši předkové. Pšenici na chléb jsme dostali včera jako odměnu za vykonanou práci. Chléb jsme upekli, ale jestli byl tak dobrý jako Anetina bábovka, to si netroufáme tvrdit.

  Oběd (polévka a kuře s bramborovými knedlíky) všem chutnal, a tak jsme si v dobré náladě zašli s paní učitelkou Šikovou ještě něco koupit do prodejny Albert. V 15 hodin začínal venku odpolední program. Následovali jsme vedoucí Jirku a Janu k bráně naproti parazoo, kde pro nás připravili hru „Slepý čtverec“. Uspět v této hře se podařilo Jirkovu družstvu až napotřetí, Janinu družstvu napodruhé.
  Jen co hra skončila, začalo pršet. Schovali jsme se pod bránu a vyčkali, až déšť ustane. Hned poté jsme se pustili do plnění dalšího úkolu. Ve skupinkách jsme kladli lidem otázky od S. T., které Jirka nalezl na stole. My jsme zadávaly (Aneta a Markétka) otázky „Co je kvásek a co je droždí?“ a „Pečete doma chléb, anebo nepečete?“ Vše se mělo stihnout v průběhu tří hodin. Po splnění úkolu si každý rád dopřál odpočinek na půdě ubytovny. Vlastně to úplný odpočinek nebyl, protože jsme si měli připravit text pro zítřejší povídání do Rádia Sázava. Moc se nám teda nechtělo.


  Chvíle volna záhy skončila a my jsme se vypravili za zvířátky do parazoo a potom zpět na půdu. Tady nás vedoucí Lenka seznámila s hrou Monstra. Všem se v ní docela dařilo. Hra příjemně vyplnila čas do 20. hodiny, kdy jsme se vydali na noční stezku při svíčkách. Někteří se báli, že na ně někdo nebo něco vybafne, jiní se zase strachovali, aby nezakopli nebo někam nespadli. Nakonec jsme všichni v pořádku došli k nějakému stavení. Ozařovaly ho pochodně a jedna svíčka. Podle informací z dopisu jsme směli vejít dovnitř, pokud budeme v naprosté tichosti. Každý byl velmi zvědavý, a tak jsme potichu vstoupili. Na stole v místnosti ležela truhla. Našli jsme v ní několik dopisů, z nichž jeden se od ostatních odlišoval. Každý si ho přečetl a konečně se dozvěděl, kdo je onen tajemný S. T. (strážce tajemství) a co znamená spojení 4P (přemýšlej, prožij, pamatuj a použij). Bylo to velmi působivé vyvrcholení naší dobrodružné expedice. Doufáme, že se i ostatním třídám po nás bude poučný projekt 4P líbit, jako se líbil nám.

Napsaly Aneta Deverová a Markétka Tranová

Pátek 27. 9.

Budíček v 7:15 odstartoval náš poslední den ve Vlašimi. Po snídani jsme si ještě zahráli nějaké hry na rozehřátí, například „Z vody do vody“, „Kuli, kuli“ apod. Trošku z nás tak spadla nervozita před odchodem do studia Rádia Sázava, kde jsme odpovídali na otázky, které nám pokládal pan redaktor. Všechny otázky se týkaly chleba, například jestli si lidé v dnešní době ještě umějí chleba upéct, kolik korun dnes chleba stojí nebo jaký je rozdíl mezi celozrnnou a bílou moukou. Byla to pro nás docela zajímavá zkušenost – viděli jsme nahrávací studio a vyzkoušeli si sami na vlastní kůži, jak vše funguje.
Po návratu na ubytovnu jsme ještě poobědvali, rozloučili se a pak se přesunuli na vlakové nádraží. Cesta z Vlašimi do Jesenice vedla přes Benešov, Prahu, Lužnou u Rakovníka a Rakovník. Expedice 4P se stala minulostí. Všem se velmi líbila díky pestrému programu a spoustě nových zkušeností.

Napsal Marek Doležal

Záznam vystoupení v Rádiu Sázava (.wav)